Wideo marketing

Wideo marketing

27 sierpnia 2020 marketing internetowy Strony www 0

Wideo marketing nie jest nowym zjawiskiem. Przecież filmy promujące działalność pojawiały się już wiele lat temu. Jednak teraz szczególnie w dobie pandemii zyskały w pełni zielone światło i stają się coraz bardziej doceniane.

O ile wcześniej było wiele branż które wykorzystywały filmy reklamowe – w niektórych były wręcz obowiązkowe – np. filmy zawierające nagrany występ zespołu muzycznego – takie filmowe portfolio – to inne branże nie wykorzystywały potencjalnych możliwości.

Ze względu na to, że od wielu lat przygotowuje filmy w tym stylu co poniżej jestem gotowy do przygotowywania takich materiałów:

Wideo marketing w branży deweloperskiej

Na stronie: https://nowymarketing.pl/a/28214,wideo-marketing-w-branzy-deweloperskiej?utm_campaign=Feed%3A+nowymarketing%2Ffeed+%28NowyMarketing.pl%29&utm_medium=referral&utm_source=upday Wojciech Samborski zamieścił artykuł z którego fragmenty postanowiłem zacytować poniżej:

Format wideo jest skutecznym sposobem na dotarcie do odbiorcy z przekazem w wielu wykorzystywanych w komunikacji kanałach. Film lepiej angażuje odbiorcę niż zwykły tekst czy zdjęcia.

Dla branży nieruchomości wideo może być szczególnie istotne – znacząco wpływa na podniesienie konkurencyjności prezentowanej oferty i pomaga lepiej oddać charakter, wystrój i przestrzeń nieruchomości niż zdjęcia. Pokazuje ją potencjalnym klientom o wiele bardziej szczegółowo, lepiej oddając stan rzeczywisty, a także pozwala szybko omówić wybrane aspekty z nią związane. Z jednej wideo marketing strony pomaga generować więcej leadów, a z drugiej istotnie wpływa na budowanie świadomości marki i jej produktów i zwiększenie zaangażowanie odbiorców. Dlatego też aż 87% firm wykorzystuje wideo w swoich działaniach marketingowych, natomiast 83% marketerów uważa, że wideo zapewnia im dobry wskaźnik zwrotu z inwestycji*.

Jakie treści wideo można wykorzystać w branży nieruchomości?

Prezentacja nieruchomości

Wideo może przede wszystkim służyć do lepszego przedstawienia nieruchomości potencjalnemu klientowi. W tego typu filmach należy dokładnie pokazać całą nieruchomość, a także opowiedzieć o każdym jej aspekcie, w tym np. o wyposażeniu. Warto również pokazać najbliższą okolicę nieruchomości, jej walory, jak się prezentuje i jakie udogodnienia oferuje mieszkańcom – może to przekonać potencjalnego klienta do bliższego przyjrzenia się i zainteresowania wybraną ofertą. Dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie historii dla danej inwestycji.

Wraz z filmem prezentującym nieruchomość można zaoferować klientowi interaktywną wycieczkę po niej, jako interaktywne wideo 360%. Dzięki temu będzie on miał możliwość samodzielnego zobaczenia całej nieruchomości i wszystkich aspektów, które go interesują.

Treści poradnikowe

Format ten skupia się na edukowaniu, udzielaniu porad i przeprowadzeniu odbiorcy krok po kroku przez daną czynność związaną z rynkiem nieruchomości. Poprzez poradniki w formie wideo można edukować potencjalnych klientów na temat rynku oraz samego procesu kupna czy sprzedaży nieruchomości, a także wiążących się z tym kwestii, chociażby kredytowych czy prawnych i formalnych. Treści powinny także odpowiadać na najczęściej zadawane przez klientów pytania i rozwiązywać różne problemy, z którymi się oni borykają.

Należy pamiętać, że wideo nie musi być skierowane jedynie do potencjalnych klientów. Dzięki tej formie można także dzielić się wiedzą z innymi przedstawicielami branży nieruchomości i nie tylko, budując w ten sposób wizerunek eksperta. Wideo mogą być także skierowane do przyszłych pracowników firmy, np. w celach rekrutacyjnych, i pokazywać kulturę pracy w firmie.

Wideo testimoniale

Forma wideo, w której pokazani są rzeczywiści klienci firmy i ich doświadczenia z obcowania z produktem. Ma to na celu zwiększenie autentyczności przekazu i wzbudzenie w kliencie zaufania do firmy, co w branży nieruchomości jest niezwykle istotne. Warto, aby w ramach tego typu filmów zadowoleni konsumenci powiedzieli, jak się czują po zakupie, jak oceniają go z perspektywy czasu (np. po kilku miesiącach), czy polecają produkt i firmę, jak oceniają obsługę klienta.

Vlogi

W ramach vloga można z jednej strony pokazać życie wewnątrz firmy, sylwetki osób, które za nią stoją, a z drugiej stopniową realizację swoich inwestycji, np. dzienniki z budowy.

Pokazanie firmy od wewnątrz może pomóc potencjalnym klientom ją poznać i przekonać się do niej. Tutaj warto skupić się także na przedstawieniu konkretnych agentów nieruchomości i wytłumaczyć klientowi, dlaczego powinien wybrać właśnie ich i firmę.

Gdzie dystrybuować treści wideo?

Dystrybucja wideo jest niezwykle istotna, ponieważ nawet najlepiej stworzony film mija się z celem, jeśli nie trafi do właściwych odbiorców.

Strona www i serwisy z ogłoszeniami

Filmy prezentujące nieruchomości można przede wszystkim zamieścić na stronie firmy w sekcji z ofertami, natomiast wideo dotyczące firmy i jej pracowników – w sekcji „o firmie”. Pozostałe filmy warto cyklicznie publikować w ramach prowadzonego firmowego bloga. Wideo pokazujące nieruchomości koniecznie powinny się również znaleźć w opisach ofert, publikowanych na różnych portalach z ogłoszeniami z rynku nieruchomości.

E-mail

Filmy mogą być również dystrybuowane drogą e-mail. Przydatne w tym przypadku może być posegmentowanie bazy e-mailowej, dzięki czemu łatwiej będzie trafić z odpowiednim przekazem do konkretnej osoby. Przykładem może być powiadamianie klientów o nowych inwestycjach czy zmianach w ofercie przy pomocy wiadomości zawierających w treści krótkie wideo.

Social media

Media społecznościowe skupiają miliony użytkowników i są idealnym kanałem do dystrybucji treści wideo. Niezależnie od formy, wideo można zamieszczać na takich platformach social mediowych jak YouTube i Facebook.

YouTube jest drugą co do wielkości wyszukiwarką internetową na świecie. Dzięki prowadzeniu kanału wideo w tej platformie można zapewnić dodatkową szansę na znalezienie firmy i jej oferty przez potencjalnego klienta, poszukującego w internecie odpowiedzi na pytania dotyczące nieruchomości. Dodatkowo treści zamieszczane na YouTubie pokazują się w wynikach wyszukiwania w Google. W ramach tej platformy można zamieszczać wideo dowolnej długości.

Facebook natomiast jest obecnie jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych. W ramach prowadzonego na nim firmowego profilu można zamieszczać dowolne treści wideo, bez ograniczenia ich długości. Warto pamiętać, że platforma odnosi się przychylniej do filmów zamieszczanych na niej bezpośrednio jako post niż do wideo zamieszczonego w postaci linku kierującego do zewnętrznego serwisu.

Serwisem społecznościowym, którą również warto wziąć pod uwagę jest LinkedIn. Dobrym rozwiązaniem jest zamieszczenie filmu o firmie w jej opisie na platformie, a także publikowanie w jej ramach cyklicznie prowadzonych vlogów dotyczących przedsiębiorstwa, jego pracowników oraz nowych inwestycji. LinkedIn umożliwia zamieszczanie wideo o długości do 10 minut.

Pozostałe platformy, jak Instagram czy Twitter charakteryzują się możliwością publikacji wyłącznie krótkich filmów. Dlatego też w ramach tych kanałów warto publikować skróty z dłuższych filmów i kierować do pełnych wersji np. poprzez link w opisie posta.

Dystrybucję filmów w różnych kanałach warto także wesprzeć działaniami reklamowymi. Większość platform społecznościowych umożliwia płatną promocję treści w nich zamieszczanych, co może znacząco pomóc w dotarciu do odpowiedniej grupy docelowej.

Wideo dla każdego

Wideo jest formatem treści, na który firmy z branży nieruchomości powinny obecnie mocno postawić. Produkcja filmu dobrej jakości, przy obecnym rozwoju technologicznym, jest znacznie mniej skomplikowana i kosztowna niż kiedyś. Firmy mogą na własną rękę nagrywać wideo czy to przy pomocy, chociażby zwykłego aparatu cyfrowego czy telefonu komórkowego. Jednak należy tu mieć na uwadze, że bez doświadczenia stworzenie w ten sposób filmu dobrej jakości może wymagać sporo czasu, a także serii licznych prób i błędów. Dlatego przy jego tworzeniu warto zastanowić się nad współpracą z agencją wyspecjalizowaną w wideo marketingu. Wówczas mamy pewność, że film zostanie przygotowany przez doświadczonych specjalistów, realizacja będzie mniej czasochłonna, a samo nagranie dopracowane pod każdym względem.

*Raport: wyzowl, „The State of Video Marketing 2019”

Wideo marketing – czy to jest skuteczne?

Skuteczność tego typu przekazu jest potwierdzona w wielu branżach. Przykładem niech będzie kanał Marcina Osmana:

https://www.youtube.com/channel/UCXW6XkJK_bNV_zFeiPDo6jg

Sprzedającego książki z dziedziny sprzedaży, marketingu jak też ostatnio reklamującego jedzenie w puszkach właśnie za pomocą technik wizyjnych i YouTuba

Czy też chociażby kanał Macieja Wieczorka

https://www.youtube.com/channel/UCNvSk-U6X9mOJHr7wz_xCWw

Który przez platformy wideo dociera z szkołą lingwistyki oraz także sprzedażą książek do coraz szerszej publiczności.

Szczególnie polecam jego film o delegowaniu pracy:

Takich ludzi którzy w ostatnim czasie docenili Wideo marketing jest oczywiście dużo więcej. Teraz do Ciebie należy kolejny krok. Czy go wykonasz?

 

Call Now Button