Jak zbudować skuteczny plan marketingowy?

Jak zbudować skuteczny plan marketingowy?

16 sierpnia 2020 marketing internetowy Strony www 0

Pytanie: Jak zbudować skuteczny plan marketingowy? zadają sobie wszyscy którzy znają się co nieco na marketingu i chcą skutecznie sprzedawać. Tak właśnie skutecznie sprzedawać. Przecież to jest ostateczny cel prowadzonych działań marketingowych.

Chcę stronę www i to … no wie Pan … pozycjonowanie

Gdy rozmawiam z klientem na temat powstania jego strony internetowej ustalam wiele rzeczy. Czasem łapię się na tym, że wydaje się, że chce wiedzieć za dużo. To często nuży klienta. Wiem. Pracuje nad tym. Jednak jeżeli nie znam branży kluczowe przed przystąpieniem do projektowania wydaje mi się poznanie branży mojego klienta i tego co robi by dotrzeć do swoich klientów.

Nawet strona zwana wizytówką może być zrobiona byle jak, ale może też zapewniać podstawowe informację i zachętę dla klienta by uczynił pierwszy krok i … podjął próbę kontaktu.

Co by nie powiedzieć – świadomość tego, że strona www w dzisiejszych czasach to stanowczo za mało w stosunku do tego co możemy zrobić w internecie jest coraz większa.

Magiczne słowo pozycjonowanie strony internetowej jest coraz bardziej powszechne. Co jednak w zamian? Tak zadaję dość często to pytanie moim klientom. Przecież wydając duże pieniądze na kampanię marketingową czy tez pozycjonowanie strony ja oczekiwałbym efektu w postaci zwiększenia obrotu firmy, a nie tylko większej ilości lajków subów czy też klików.

Świetnie o tym pisze Sławek Gdak w artykule na swojej stronie opisując zagadnienie pozycjonowania sklepu internetowego:

Jak zbudować skuteczny plan marketingowy?
Jak zbudować skuteczny plan marketingowy?

Mam stronę na Facebook – tam mnie szukajcie

Nie rozumiem klientów którzy uważają, że strona na Facebooku jest wystarczająca. Po pierwsze – nie jest twoja. Wystarczy jeden wpis nie taki jak chcą, jeden niewłaściwy komentarz i .. dostajesz bana.

Moja historia reklamy na Facebooku była następująca:  jakiś czas temu podczas prowadzenia kampanii marketingowej swojej strony: https://fotograflublin.com/ a dokładniej jednej z usług. Reklama opłacona szła miesiąc - były specjalne wpisy w regularnych odstępach, specjalne grafiki - w sumie wszystko, co trzeba. Było 98% Contentu i miało być 2% sprzedaży. Na koniec miał być ostateczny wpis wzywający do kupna usługi. Ilość oglądających, polecających była niezła. W ramach pokazywania co robię jako fotograf pochwaliłem się zdjęciami sali weselnej mojej znajomej której wykonałem zdjęcia przed weselem. Chodziło o to by pokazać, że jest fajnie. Lokal nie miał jeszcze złotych klamek ani marmurów więc napisałem: "niech nagość ścian Was nie zwiedzie to bardzo fajne miejsce na imprezy. Dostałem bana za słowo "nagość" użyte w wpisie. Ban był na okres 30 dni. Nie pomogły prośby ani groźby. Ostatniego posta sprzedającego w mojej kampanii nie mogłem już zamieścić. Wszystko poszło na marne.

Po drugie to tylko mały procent z tego co możesz zrobić by mieć więcej. Nie wierzysz – proszę bardzo właśnie dziś trafiłem na świetny filmik Marcina Osmana:

Jak zbudować skuteczny plan marketingowy?

Jak zbudować skuteczny plan marketingowy? – co proponuje Marcin Osman

Dla tych co nie chce im się poświęcić 8 minut na film: Marcin świetnie pokazuje na przykładzie firmy która chce z nim współpracować jak bardzo ignorancko podchodzą ludzie do zagadnienia które jest bardzo szerokie,

Ja dodam od siebie to co często mówię moim klientom:

Ludzie nie szkoda Wam Waszych pieniędzy?

Jaki sens jest wydawać pieniądze bez planu? Porównam to do pójścia do sklepu spożywczego po chleb nie wiedząc ile mam pieczywa w domu.

  • Czy mam kupić chleb?
  • Jeżeli tak to ile?
  • Jak kupię dwa to dobrze?

Jeżeli kupię dwa, a w domu jest dwa to co najmniej mam dwa za dużo. W najlepszym razie będę jadł czerstwy chleb (twoja kampania przyniesie 0,5% tego co chcesz i możesz z niej osiągnąć). W najgorszym chleb nie będzie nadawał się do spożycia (czyli pieniądze wywaliłem w błoto).

Na kampanię marketingową trzeba dużo pieniędzy

Naprawdę? Wcale nie. Proszę bardzo to mój artykuł sprzed kliku lat w której opisałem pewna kampanię:

Skontaktuj się ze mną. Chętnie pokażę Ci co masz zrobić. Jednak to do Ciebie należy pierwszy krok. Nie idzie Ci sprzedaż? Może chcesz wiedzieć co robić by jednak szła? Umówmy się na spotkanie.

 

Call Now Button