Informacje o zmianach Google Chrome 68

Informacje o zmianach Google Chrome 68

25 lipca 2018 Strony www 1

Wchodząca właśnie nowa wersja przeglądarki internetowej Google Chrome 68 oznaczy strony bez HTTPS jako niezabezpieczone – to oznacza rewolucje na stronach internetowych. Szyfrowanie protokołu HTTP to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi zapewnienia bezpieczeństwa internautom. Od dzisiaj każda witryna, która się nim nie posługuje, będzie oznaczana w przeglądarce Google Chrome jako niebezpieczna. 

Co nowego w Google Chrome 68?

Za portalem: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/google-chrome-szybka-przegladarka-internetowa-pobierz.html

Chrome 68 przynosi jedną istotną nowość. Strony, które nie korzystają z HTTPS, będą domyślnie oznaczane jako „niezabezpieczone”. Celami są:

  1.  motywacja właścicieli witryn do przesiadki na szyfrowany protokół i
  2.  poprawa bezpieczeństwa użytkowników.

Z tym drugim może być jednak różnie, bo brak korzystania z HTTPS wcale nie musi oznaczać, że na czytelników czyha jakieś zagrożenie (i działa to też w drugą stronę).

W przyszłości ostrzeżenia przed stronami „niezabezpieczonymi” mają być jeszcze bardziej widoczne – kolor szary na pasku adresu zostanie bowiem zastąpiony czerwonym. Równocześnie zniknąć mają „zielone kłódki” informujące o wykorzystaniu protokołu HTTPS – takie zabezpieczenie będzie bowiem uznawane za naturalne.

Co nowego w Google Chrome 68?

Co nowego w Google Chrome 68?

Większość polskich stron będzie uznawana za „niebezpieczne”

Protokół szyfrowania TLS (rozwinięcie stosowanego wcześniej protokołu SSL) ma za zadanie ochronić przez przechwyceniem i modyfikowaniem danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem, na którym znajduje się strona. Sam w sobie, choć eliminuje cały szereg zagrożeń związanych z wrogim przejęciem komunikacji, nie stanowi więc gwarancji bezpieczeństwa: w końcu przestępcy również mogą się nim posłużyć przy tworzeniu swojej strony i nie będzie on stanowił problemu, jeśli zdobędą dostęp do samego serwera.

Dlatego też Google już zapowiedział, że w przyszłości zamierza się tez rozprawić z „zieloną kłódeczką”, która mniej technicznym internautom dawała czasem złudne poczucie bezpieczeństwa.

Więcej na ten temat można poczytać w artykule: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/bezpieczenstwo/2018/30/chrome-oznacza-wszystkie-strony-http-jako-niebezpieczne.aspx

 

 

Jedna odpowiedź

  1. […] tego nie było. Brak certyfikatu – już kilka lat temu na poprzedniej jeszcze stronie https://remixpw.com/informacje-o-zmianach-google-chrome-68/#page-content wspominałem w artykule o tym problemie. Kilka lat temu też Google informowało, że strony bez […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

Call Now Button