Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

28 grudnia 2018 Strony www 0

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS – to pytanie najczęściej pada wtedy kiedy cieszymy się jakiś czas naszą stroną. Jednak dochodzimy do wniosku, że sama strona, nawet taka oparta o CMS to za mało. to za mało. Zacznijmy jednak od początku.

Co to jest CMS?

Nie chcę tworzyć własnej definicji – ponieważ wiele już istnieje więc pozwolę sobie na cytat jednej z lepszych jakie znalazłem:

CMS to skrót od angielskiego Content Management System (System Zarządzania Treścią). Jest to strona internetowa, posiadająca panel administracyjny, który pozwala na samodzielne i bezpłatne zmienianie treści bez znajomości programowania. (cytat ze strony: https://sukcesstrony.pl/co-to-jest-cms)

Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na strony oparte o CMS. Kuszące jest szczególnie to, że samodzielnie możemy, dodać, zmodyfikować treść strony, grafikę itp. Nie trzeba być informatykiem / programistą aby dokonywać tego typu zmian. To wszystko prawda. Jednak pojawia się pewno ale i tu zaczyna się problem. Kluczowe pytanie tego artykułu: Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Kilka lat temu …

Jeszcze kilka lat temu jak wykonałem dla klienta stronę opartą o HTML + skrypty + grafikę we flashu – to praktycznie strona zamieszczona była kilka lat i spełniała wszelkie wymagania. Co jakiś czas sprawdzałem tylko czy na pewno działa i to było wszystko do czego ograniczało się administrowanie stroną. Klient co roku płacił za domenę, oraz hosting i to pokrywało też koszty administrowania stroną. Czasem musiałem poprawić ceny na stronie czy zmienić godziny otwarcia lub odświeżyć zdjęcia. Mało pracy = małe wynagrodzenie. I to jest jak najbardziej w porządku.

Nie dało by się zrobić, żebym sobie sam zmieniał …

Kilka lat temu strony internetowe zaczęły zmieniać się w interaktywne serwisy. Dziś standardem staje się strona w CMS którą klient może sobie sam (tak mówi teoria) zarządzać, formularz kontaktowy, mapa dojazdu pozwalająca na obliczenie ile kilometrów muszę dojechać, czy też chociażby przycisk „zadzwoń do mnie” w wypadku wersji mobilnej. A właśnie! Strony stały się responsywne. I to wcale nie dla tego, że takie było widzimisię, tylko takie są wymagania Google.

Responsywność inaczej RWD – zacznijmy od wyjaśnienia tego słowa – w branży e-marketingowej oznacza dostosowanie grafiki do rozmiaru wyświetlacza na którym dana strona internetowa jest prezentowana. Jeśli twoja firmowa strona jest responsywna to znaczy, że będzie dobrze wyglądała na laptopie, tablecie, czy smartphone. Źródło: infracom.pl/pl/responsywnosc-pomoc

Strony muszą też posiadać aktualne certyfikaty szyfrujące. Spełniać coraz więcej wymogów, aby robot z Google lub też innej firmy uznał stronę za atrakcyjną.

Obecnie właściciel strony w CMS jeżeli chce aby jego strona działała poprawnie i rzeczywiście generowała ruch, nie obędzie się bez administratora który robi to na co dzień, lub sam nie zasiądzie i zacznie ogarniać coraz bardziej rozległą wiedzę z marketingu internetowego, zabezpieczeń systemów itp.

Nie wspomnę już o konfiguracji i odpowiednim „ruchu” w mediach społecznościowych czy na dołączonym do strony internetowej (np. firmy) blogu.

Kiedy doszedłem do tego, że czas brać osobne pieniądze za administrację stroną?

Ten rok dał mi w kość szczególnie dotkliwie kiedy siadłem i policzyłem ile w sumie czasu poświęciłem na administrowanie stronami. Przecież mój czas też jest coś warty. Dzięki dobrej organizacji pracy zwykle dużo czasu mi to nie zajmowało. Swoich stron miałem kilka, stron klientów też kilka, więc nie było problemu.

Czerwona lampka zapaliła się dla mnie na początku listopada kiedy to wykryto groźną lukę bezpieczeństwa we wtyczce WP GDPR Compliance. Luka pozwala na założenie nieautoryzowanego konta z uprawnieniami administratora w WordPressie. Przez kilka dni większość administrowanych przeze mnie stron po prostu nie działała. Wsparcie jakie miałem zapewnione na takie sytuacje okazało się złudne. W końcu samemu udało mi się odnaleźć w czym był problem. Jednak kilka dni i kilka nocy musiałem na to poświęcić.

To wtedy zadałem sobie pytanie – dlaczego za taką prace nie dostaje wynagrodzenia od klientów? Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS? Usunięcie problemu wymagało specjalistycznej wiedzy z zakresu MySQL, PHP, oraz kilku innych. Jakbym chciał to komuś zlecić zapłaciłbym za to kilka tysięcy złotych. W takim razie może już czas przestać pracować za darmo?

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Za co administrator CMSa bierze pieniądze

Ze względu na to, że jeszcze w latach 90 pracowałem na stanowisku administratora różnych systemów informatycznych zawsze powtarzam, że:

Dobry administrator bierze pieniądze za to by się nudził.

Już wiele lat temu pamiętam święte oburzenie prezesa firmy któremu tak była przedstawiana praca administratora systemów informatycznych w firmie. Tylko że rozwinięcie tej złotej myśli jest następujące: dobry administrator zrobi wszystko co trzeba by żadnych awarii nie było, a nawet jeżeli są nie powinny wpływać na procesy zachodzące w firmie. To oznacza codzienna prace u podstaw. Kopie, zabezpieczenia, aktualizacjie, skanowanie podatności itp wiele innych prac administracyjnych.

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Tak doszliśmy do pytania ile kosztuje administrowanie. Okazuje się że w tym wypadku mocno nie doceniam swojej pracy. Jaki jest mój osobisty cennik nie będę tutaj pisał ponieważ często świadczę usługi powiązane a to wymaga innych rozliczeń. Osobiście jestem za pracą kompleksową.

Jak dla mnie mój klient ma dostać wszystko kompleksowo. Ma zajmować się swoim biznesem. Tym na czym zna się najlepiej. Powinien wiedzieć jaki jest adres jego strony i jakiego ma maila. Nic więcej mu nie potrzeba.

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Poniżej przedstawiam to co znalazłem na ten temat w internetach ;).

Proszę pamiętać że diabeł tkwi w szczegółach i proponuje dokładnie dowiedzieć się co jest w którym pakiecie. OK czas na odpowiedź na pytanie: Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Na blogu Pawła Frankowskiego https://blog.elimu.pl/8589-ile-kosztuje-administrowanie-strona-www-oparta-o-cms/ możemy przeczytać:

Górnej granicy nie ma, […], a jaka jest dolna granica. Jeśli znasz dany CMS, to poniżej 150zł/miesięcznie nie radził bym schodzić, chyba że jest to strona twojej cioci, wujka, czy teścia – choć jak mówią, z rodziną wychodzi się najgorzej, więc staraj się nie brać tego typu zleceń. Bo z czasem będziesz zarabiał ~50zł od czasu do czasu, a 90% twojego czasu będziesz spędzał nad witryną członka rodziny, który co rusz będzie wymyślał „genialne” modyfikacje.

Jest tylko jedno małe ALE … wpis jest z  … 10-01-2012. Tak – ceny stanowczo od tego czasu poszły w górę.

Na stronie: https://opiekunbloga.pl/obsluga-wordpress/ znalazłem coś takiego:

Cennik podstawowych usług

Usługa  Cena 
 Instalacja i konfiguracja wtyczki  od 30 zł netto
 Instalacja i konfiguracja szablonu  wycena indywidualna
 Czyszczenie z wirusów / malware (audyt bezpieczeństwa, opieka i monitoring przez miesiąc)  od 300 zł netto
 Naprawa WordPress (biały ekran, błędy, brak możliwości zalogowania itp.)  od 120 zł netto
 Optymalizacja wydajności (analiza słabych punktów wraz z ich optymalizacją)  od 200 zł netto
 Kompleksowe aktualizacje (jednorazowo)  od 160 zł netto
 Audyt bezpieczeństwa (analiza słabych stron wraz zabezpieczeniem całości)  od 250 zł netto
 Modyfikacje szablonu  wycena indywidualna
 Audyt kompleksowy (bezpieczeństwo, podstawy SEO, wydajność, użyteczność)  od 500 zł netto
 Konsultacja (1 godzina, telefon lub skype)  160 zł netto
 Inne usługi  wycena indywidualna

Niestety nie ma informacji z kiedy jest cennik. Pozostaje przyjąć, że ceny są aktualne.

Na stronie: http://arokslab.eu/pl/opieka-techniczna-stron-internetowych znalazłem ceny przybliżone.

Też nie ma informacji od kiedy obowiązują ceny, ale tym razem napisano, że ceny są od  – więc należy przyjąć, że jest to stawka wyjściowa. W sumie ja w tym samym celu postanowiłem napisać ten artykuł – aby moi klienci zobaczyli ile to kosztuje. W takim razie czas na odpowiedź na pytanie główne które brzmi: Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Cennik usług

Web Studio AroksLab koncentruje się na długoterminowej współpracy, więc ceny usług dotyczących wsparcia technicznego strony internetowej jest obliczana indywidualnie i zależy od wielu czynników: termin ważności umowy, zakres pracy, terminy itd. Przez lata pracy stworzyliśmy najlepszą możliwość współpracy z naszymi partnerami: wypracowujemy projekt rozwoju strony na sześć miesięcy — rok, dla każdego miesiąca robimy szczegółowy plan działania, w momencie otrzymania zaliczki zaczynamy wypełnienie postawionych zadań, płatność końcowa odbywa się co miesiąc po zakończeniu pracy i tak do końca trwania umowy.
Przybliżony koszt wsparcia technicznego projektów internetowych

Wsparcie techniczne strony wizytówki od 275 zł / miesiąc

Pod czas trwania umowy wykonywane są następujące prace:
Obsługa aktualnych / zaktualizowanych CMS i wtyczek. Konfiguracja systemu zabezpieczeń, monitorowanie błędów i prób włamania się. Korekta drobnych błędów układu. Aktualizacja informacji na stronie, dodawanie aktualności (2 razy w tygodniu), aktualizacja cennika (raz w tygodniu).
Opłata abonamentowa wynosi 275 zł miesięcznie, przy podpisywaniu umowy ponad 1 rok, lub 625 zł / miesiąc przy podpisywaniu umowy na 6 miesięcy.

Wparcie techniczne bloga od 550 zł / miesiąc

W trakcie trwania umowy wykonywane są następujące prace:
Obsługa aktualnych / zaktualizowanych CMS i wtyczek. Konfiguracja systemu zabezpieczeń, monitorowanie błędów i prób włamania się. Korekta drobnych błędów układu. Aktualizacja informacji na stronie, dodawanie aktualności (4-5 raz w tygodniu), moderowanie komentarzy, integracja z sieciami społecznościowymi, udostępnianie opublikowanych artykułów w Facebook, tweeter, Google +.
Opłata abonamentowa wynosi 550 zł miesięcznie, przy podpisywaniu umowy ponad 1 rok lub 950 zł / miesiąc przy podpisywaniu umowy na 6 miesięcy.

Wsparcie techniczne strony internetowej firmy od 1350 zł / miesiąc

W trakcie trwania kontraktu wykonywane są następujące prace:
Obsługa aktualnych / zaktualizowanych CMS i wtyczek. Konfiguracja systemu zabezpieczeń, monitorowanie błędów i prób włamania się. Korekta drobnych błędów układu. Aktualizacja informacji na stronie, dodawanie nowych treści na stronę (w wymaganej objętości): aktualności, portfolio, aktualizacja cennika usług, umieszczanie zdjęć i wideo-materiałów. Integracja z sieciami społecznościowymi, udostępnianie opublikowanych artykułów w Facebook, tweeter, Google+, Instagram. Na żądanie; integracja niezbędnych aplikacji, na przykład MailChimp, Bitrix24, poczty korporacyjnej itd.
Opłata abonamentowa wynosi 1350 zł miesięcznie przy podpisywaniu umowy ponad 1 rok lub 1450 zł / miesiąc po podpisaniu umowy na 6 miesięcy.

Kolejna strona to: https://sitecare.pl/ gdzie znalazłem następujące informację:

Oferta wsparcia WordPress
Oferujemy 3 predefiniowane pakiety wsparcia stron WordPress oraz sklepów WooCommerce. Dla wymagających oferujemy usługi dedykowane, dopasowane do potrzeb. Sprawdź szczegóły oferty i wybierz odpowiedni pakiet dla Ciebie.

Ok w takim razie: Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Bloger bolgi i wizytówki 350 zł / mc

 • cykliczne aktualizacje systemu CMS WordPress
 • hosting WordPress
 • certyfikat SSL
 • wdrożenie podstawowych zabezpieczeń WordPress
 • 1 godzina miesięcznie na dowolne prace przy serwisie
 • mailowa obsługa zgłoszeń
 • maksymalny czas czas reakcji na zgłoszenie: 48 godzin
 • środowisko testowe

E-Commerce strony i małe sklepy WooCommerce 550 zł / mc

 • cykliczne aktualizacje WordPress i WooCommerce
 • hosting WordPress SSD
 • certyfikat SSL
 • wdrożenie podstawowych zabezpieczeń WordPress i WooCommerce
 • 2 godziny miesięcznie na dowolne prace przy serwisie
 • mailowa obsługa zgłoszeń
 • maksymalny czas czas reakcji na zgłoszenie: 24 godziny
 • środowisko testowe, system kontroli wersji kodu Gitlab i jakości Sonar
 • optymalizacja szybkości działania
 • monitoring 24/7

Enterprise duże sklepy WooCommerce 990 zł / mc

 • cykliczne aktualizacje WordPress i WooCommerce
 • hosting WordPress SSD
 • certyfikat SSL
 • wdrożenie zaawansowanych zabezpieczeń WordPress
 • 5 godzin miesięcznie na dowolne prace przy serwisie
 • telefoniczna obsługa zgłoszeń
 • maksymalny czas czas reakcji na zgłoszenie: 8 godzin
 • środowisko testowe, system kontroli wersji kodu Gitlab i jakości Sonar
 • zaawansowana optymalizacja szybkości działania
 • monitoring 24/7, powiadomienia SMS

Kolejna firma strona z interesującą nas informacja to: https://wpserved.com/pl/support/

Na pytanie: Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS? Propozycja firmy wygląda następująco:

Oferujemy pakiety wsparcia

Support Standard 250 zł / msc
Podstawowy pakiet wsparcia zapewniający pełną obsługę w zakresie aktualizacji i bezpieczeństwa strony www
  • Aktualizacje WordPress i wtyczek 1 raz w miesiącu
  • Kopie zapasowe 1 raz na miesiąc
  • Bezpieczeństwo WordPress
  • Obsługa zgłoszeń i pytań klienta e-mail
  • Prace programistyczne, graficzne, wprowadzanie treści brak
 • Raportowanie brak
Support PRO 350 zł / msc
Pakiet profesjonalny zapewnia pełen komfort w przypadku często aktualizowanych stron internetowych.
  • Aktualizacje WordPress i wtyczek 2 razy w miesiącu
  • Kopie zapasowe 2 razy w miesiącu
  • Bezpieczeństwo WordPress
  • Obsługa zgłoszeń i pytań klienta e-mail
  • Prace programistyczne, graficzne, wprowadzanie treści 1 godzina miesięcznie
 • Raportowanie 1 raz na kwartał
Support VIP 500 zł / msc
Najlepszy wybór dla wymagających, a także firm opierających swój biznes o sprawne działanie strony www
  • Aktualizacje WordPress i wtyczek 4 razy w miesiącu
  • Kopie zapasowe 4 razy w miesiącu
  • Bezpieczeństwo WordPress
  • Obsługa zgłoszeń i pytań klienta e-mail + telefon
  • Prace programistyczne, graficzne, wprowadzanie treści 3 godziny miesięcznie
 • Raportowanie Na koniec każdego miesiąca
Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS

Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS

Podsumowując: Ile kosztuje administrowanie stroną opartą o CMS?

Podsumowując – na czas zbliżającego się końca roku 2018 warto przemyśleć dalsze działania. Niestety pracy jaka trzeba włożyć w administrowanie stroną opartą o CMS lub jak kto woli obsługę techniczną jest coraz więcej. Pojawiają się nowe możliwości dla tworzenia stron. Rok 2019 zapowiada się rokiem wielu zmian. zarówno technologicznych , jak i też koncepcyjnych. Sam doskonale wiem, że jeżeli koszt strony – wizytówki  będzie przekraczał magiczna kwotę 1000zł rocznie sporo mikro firm zlikwiduje swoje strony internetowe. Potrzebna jest dla nich alternatywa. Taka alternatywa już jest i ja już wdrażam takie rozwiązania dla moich klientów. Zapraszam zainteresowanych do kontaktu w tej sprawie.

 

Call Now Button