Gutenberg – czyli jak robić dobre wpisy na stronę bloga

Sztuka odpowiedniej optymalizacji wpisu czyli, jak robić dobre wpisy na stronę bloga jest w miarę prosta. Trzeba tylko zrozumieć jak to działa i zastosować się do podstawowych zasad.
Dziś nie wystarczy napisać ciekawy, wyjątkowy artykuł. Dzisiejsza technologia wymusza na nas przyjęcie pewnego rodzaju schematów jeżeli zależy nam na tym by łatwo było rozpowszechniać nasz wpis (artykuł), był on łatwy do wyszukania, a nie został potraktowany przez Google jako mało wartościowy i przez to … zapomniany konieczne jest odpowiednie formatowanie tekstu jak i przygotowanie takich elementów jak:
- nagłówek
- słowa kluczowe
- opis meta
- zajawka
- tagi
Wydaje się, że to trochę komplikuje to sam proces publikacji, ale tylko jest to kwestia zrozumienia pewnych mechanizmów które chce opisać w tym artykule.
Postanowiłem pokazać dokładnie w kilku krokach jak powinien prawidłowo zostać przygotowany artykuł do publikacji na stronie internetowej. W artykule posłużę się przykładem publikacji artykułu na stronie wykorzystującej WordPress wraz z najpopularniejszym (domyślnym obecnie) edytorem Gutenberg, oraz z zainstalowaną według mnie jedną z najlepszych wtyczek do SEO pod WordPress – Yoast SEO.
Co to jest seo? Pojęcie SEO to skrót od pierwszych liter angielskiego wyrażenia search engine optimization. Zwrot search engine oznacza wyszukiwarkę, a pojęcie optimization odnosi się do optymalizacji. SEO to w skrócie optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, czyli dostosowanie stron internetowych do ich odpowiedniego postrzegania przez wyszukiwarki internetowe, aby dana strona znajdowała się wysoko w rankingach wyszukiwarek.
Źródło informacji i więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.eactive.pl/blog-o-seo/pozycjonowanie-i-seo-to-dwa-rozne-pojecia/
Nudna, ale konieczna teoria czyli podstawowe zasady SEO
Podstawowe zasady SEO – przykłady na podstawie pisanego właśnie tego artykułu:
- Tytuł artykułu powinien zawierać słowa kluczowe – w moim wypadku tytuł brzmi: Gutenberg – czyli jak robić dobre wpisy na stronę bloga gdzie jako słowa kluczowe użyłem: jak robić dobre wpisy na stronę bloga
- Słowa kluczowe powinny się znaleźć w pierwszej linijce nagłówka – w moim przypadku: Sztuka odpowiedniej optymalizacji wpisu czyli, jak robić dobre wpisy na stronę bloga jest w miarę prosta. Trzeba tylko zrozumieć jak to działa i zastosować się do podstawowych zasad.
- Słowa kluczowe powinny znaleźć się w Meta description (o tym więcej będzie trochę dalej) – w moim wypadku: Optymalizacja czyli jak robić dobre wpisy na stronę bloga wykorzystując wtyczkę Yoast SEO, oraz dostępny pod WordPress edytor Gutenberg.
- Słowa kluczowe powinny znaleźć się w tzw. Zajawce – o tym trochę później – w moim wypadku: Tym razem postanowiłem podzielić się moim doświadczeniem w temacie: jak robić dobre wpisy na stronę blog? Krok po kroku dla początkujących.
- Tekst wartościowego artykułu na dzień dzisiejszy powinien mieć minimum 300 słów.
- W tekście powinny znaleźć się linki zewnętrzne (poza naszą stronę) jak i linki wewnętrzne odwołujące się np. do naszych poprzednich artykułów lub zamieszczonych na naszej stronie informacji – przykładowo odnośnik do strony kontakt.
- Powinniśmy zamieścić kilka obrazków – w tym wypadku istotne jest ich odpowiednie opisanie – też to wyjaśnię dokładniej poniżej
Startujemy…
W wypadku strony www opartej na serwerze z WordPress aby wejść w tryb edycji strony po adresie naszej strony musimy dopisać wp-admin przykładowa ścieżka w pasku adresu przeglądarki internetowej powinna wyglądać tak: https://adres_naszej_strony/wp-admin/
Po zatwierdzeniu klawiszem Enter powinniśmy zobaczyć formularz logowania:

Po prawidłowym wpisaniu danych logowania przejdziemy do ekranu administracyjnego WordPress.
Na początek po zalogowaniu się do WordPress z menu po lewej stronie wybieramy Wpisy, a następnie Dodaj nowy.

Krok 1 – Wpisujemy tytuł
W polu dodaj tytuł wpisujemy tytuł naszego wpisu (Artykułu). Pamiętając o zasadach SEO tytuł powinien zawierać słowa kluczowe.
Bezpośredni odnośnik – link do wpisu
Użyty przez nas tytuł staje się najczęściej też częścią adresu podstrony na jakiej zostanie zamieszczony nasz artykuł. W wypadku tego artykułu będzie to: https://remixpw.com/elementor—czyli-jak-robic-dobre-wpisy-na-strone-bloga/
Przed publikacją możemy to skorygować korzystając z dostępnej po lewej stronie zakładki o nazwie Bezpośredni odnośnik.
Treść artykułu w podziale na bloki
Po wpisaniu tytułu poniżej wyświetla się napis: Proszę zacząć pisać aby wybrać typ bloku – w tym miejscu zaczynami pisać artykuł lub wklejamy treść przygotowana wcześniej w innym edytorze offline np. w Wordzie.
Aby zwiększyć czytelność naszego artykułu nie powinien on zawierać samego suchego tekstu. Taki sam tekst jest mało czytelny. Warto stosować różne bloki powodujące zwiększenie czytelności tekstu wykorzystując obrazki, grafiki, schematy, cytaty, listy wypunktowane czy też numerowane itd.
Gutenberg w treści oferuje nam podział na bloki. Podstawowe to:
- Nagłówek – w których wpisujemy tytuły rozdziałów lub podrozdziałów – w opcjach możemy wybrać wielkość nagłówka.
- Akapit – miejsce na tekst artykułu
- Obrazek – blok w którym wstawiamy obrazek
- Galeria – miejsce gdzie wstawiamy więcej niż jeden obrazek tworząc galerię (o tym będzie poniżej)
- Lista – wstawienie listy wypunktowanej takiej jak ta
- Cytat – specjalnie oznakowany najczęściej pionową kreską po lewej stronie oraz wcięciem fragment tekstu.
Sam artykuł to jednak nie wszystko co trzeba zrobić dlatego przejdźmy do dalszych kroków.
Krok 2 – Słowo lub słowa kluczowe
Słowo lub słowa kluczowe to w dużym uproszczeniu słowa po jakich oczekujemy, że nasza strona będzie wyszukiwana przez wyszukiwarkę.
UWAGA – na całej stronie internetowej słowa kluczowe (w kolejnych artykułach) nie powinny się powtarzać. Jest to bezsensowne działanie przynoszące więcej szkody niż pożytku.
Przykładowo zamiast dwa razy napisać np: zdjęcia z balu, lepiej dodać coś jeszcze choćby datę np: zdjęcia z balu 2019 czy zdjęcia z balu przyrodnika

Krok 3 – edycja Meta description
Meta description – czyli inaczej opis meta – opis który pojawi się w wyszukiwarce opisując nasz artykuł.
Klikamy na przycisk Edit snippet na dole pojawią się pola które możemy edytować .

Nas interesuje tylko pole Meta description gdzie wykorzystując styl SMSowy z telefonów (w tym wypadku mamy do dyspozycji 170 znaków) piszemy opis który będzie się wyświetlał w przeglądarce Google jako nasze rozwinięcie tytułu. Opis powinien zachęcić do kliknięcia na link, a zarazem informować o co chodzi.

Krok 4 – Zajawka
W większości obecnych szablonów WordPress jest opcja widocznej zajawki. Zajawka to w kilku słowach opisana treść artykułu – taka jego reklama. Tak jak w wypadku opisu meta w tym wypadku warto zastosować styl SMSowy czyli ograniczyć się do 160 znaków.
Pole zajawki znajdziemy po prawej stronie w menu głównym dokument. Czasem po prostu trzeba kliknąć na Dokument aby zobaczyć menu globalne (dotyczące całości opcji dotyczących artykułu).

W powyższym przykładzie moja Zajawka jest oczywiście za długa, ale mogę sobie na to pozwolić przy szablonie jakiego używam.
Krok 5 – Tagi
Tagi sa doskonale znane osobom korzystającym z mediów społecznościowych. Dzięki tagom łatwiej wyszukujemy informacje związane z o tagowanym tematem lub też osobą. W wypadku edytora Gutenberg w menu globalnym po prawej stronie w zakładce dokumenty mamy zakładkę Tagi gdzie wpisujemy frazy, wyrazy które oddzielamy przecinkiem. To powoduje automatyczne przetworzenie frazy lub wyrazu na tag.

Krok 6 – zdjęcia i grafiki
W Gutenbergu całość wpisu mamy podzielone na bloki. Osobnym blokiem jest tytuł, osobnym tekst akapitu, osobnym zdjęcia, cytaty czy wklejane treści multimedialne np. linki do filmów na YT.
Aby wstawić zdjęcie klikamy na znaczek plusa w kółeczku w lewym górnym rogu edytora. Możemy też przechodząc do nowego bloku wybrać znaczek grafiki:

Gdy klikniemy na wstawiany obrazek pojawia się belka narzędziowa:

Możemy wybrać orientacje obrazka na stronie (w moim wypadku wyśrodkowanie). Po kliknięciu na symbol ołówka przejdziemy do edycji obrazka:

Bardzo istotne jest wypełnienie pola Alternatywny tekst, Tytuł i Etykieta. Dobrze jest jeżeli przynajmniej jeden obrazek w artykule ma też użyte w polu Etykieta i Alternatywny tekst słowa kluczowe które wybraliśmy do danego artykułu.
UWAGA Najlepiej wysyłać do edytora już gotowe zdjęcia przygotowane wcześniej w innym programie. Jako przygotowanie mam na myśli odpowiednie odwrócenie oraz zmniejszenie zdjęcia do wielkości najlepiej 1500px (pikseli) jako długość dłuższego boku zdjęcia.
Idealnie jest jeżeli nazwa pliku ze zdjęciem zawiera też słowo kluczowe artykułu.
Jest możliwość edytowania zdjęć które są już wysłane do biblioteki multimediów (Media) jednak dużo prostsze i skuteczniejsze jest przygotowanie zdjęć przed wysłaniem ich na serwer.
Wstawianie większej liczby obrazków – tworzenie galerii
Ponieważ chcemy wstawić galerię zdjęć zakładam że mamy już przygotowane zdjęcia lub grafiki do wstawienia do artykułu. Możemy wybrać zdjęcia wcześniej wprowadzone do biblioteki multimedia lub możemy wysłać nowe lub ponownie te same (tutaj sens jest dyskusyjny) na serwer.
Zaczynamy od dodania bloku w miejscu gdzie ma być galeria w tym celu klikamy na plusa w lewym górnym rogu edytora i wybieramy z wyświetlanego menu Galeria:

Zostaniemy zapytani czy chcemy wysłać obrazki na serwer, czy też chcemy skorzystać z obrazków które już mamy na serwerze (czasem nie publikujemy wszystkich zdjęć lub chcemy powtórzyć jakieś zdjęcie w naszej galerii).

Wybrane obrazki zaznaczamy i wybieramy utwórz galerię – przycisk w prawym dolnym rogu.

Galeria pojawia się jako nowy blok w naszym wpisie:

Jak widać powyżej na tym etapie możemy dodać kolejne zdjęcia do galerii oraz zorientować się mniej więcej jak będą wyglądały. Możemy też ustawić wiele innych parametrów galerii. W tym wypadku przydatne są też opcje edytora dostępne w menu po lewej stronie.
Krok przedostatni – przygotowanie do publikacji
Przedostatnim krokiem jest przygotowanie wpisu do publikacji. Tym razem najbardziej będzie nas interesowało menu globalne (Dokument) po lewej stronie ekranu edytora. Górna część wygląda tak:

Status i dostępność
Pierwsza zakładka to Status i dostępność. Pierwsza opcja wyświetlanie – tutaj możemy wybrać czy nasz artykuł ma być dostępny:
- Publiczne – Widoczne dla wszystkich.
- Prywatne – Widoczne tylko dla administratorów i redaktorów witryny.
- Zabezpieczony hasłem -Zawartość zabezpieczona wybranym przez ciebie hasłem. Tylko użytkownicy posiadający hasło mogą zobaczyć ten wpis.
Opublikuj
Opublikuj – w tym wypadku jeżeli nić nie zmienimy w wypadku kliknięcia przycisku Opublikuj… w górnym pasku – wpis zostanie opublikowany natychmiast. Zmiana opcji pozwala na publikację określonego dnia o określonej godzinie (nawet z datą i godziną wsteczną). Możemy też „Zlecić” publikację automatyczną.
Uwaga – ta opcja nie zawsze działa przy serwerach z ograniczonymi ustawieniami dotyczącymi Crona.
Opcji jak widać jest sporo więc nie zanudzając chcę omówić najważniejsze. Kolejna to Autor. Tutaj możemy wybrać autora wpisu. Z tej opcji często korzystam jeżeli za kogoś wstawiam artykuł na jego stronę / bloga. W tym wypadku logując się do strony ja byłbym wymieniony jako autor, a tak naprawdę autorem artykułu może być ktoś inny – ważne, że musi być wprowadzony do WordPress przynajmniej jako redaktor.

Bezpośredni odnośnik
Zakładkę Bezpośredni odnośnik opisywałem powyżej przy okazji kroku pierwszego czyli tytułu.
Kategorie
Zakładka Kategorie to ważne miejsce gdzie kategoryzujemy nasz wpis – czy jest on jako Ogłoszenie, dotyczy konkretnej grupy, zdarzenia. Zwykle jest tak że wybieramy kategorie wcześniej zdefiniowane przez administratora strony. Możemy tez dodać własne ale pytanie czy to nie zburzy zamysłu strony i czy ma to uzasadniony sens.
Tagi
O zakładce Tagi pisałem powyżej więc odsyłam do tej części.
Obrazek wyróżniający
Obrazek wyróżniający to miejsce gdzie wgrywamy obrazek który w najlepszy sposób obrazuje nasz artykuł. W zależności od użytego na naszej stronie szablonu WordPress powinien mieć od odpowiednie parametry dotyczące wielkości i orientacji. W tym wypadku odsyłam po szczegóły do dokumentacji szablonu lub po prostu eksperymentów.
Zajawka
Temat Zajawki poruszałem powyżej więc odsyłam do górnej części artykułu.
Dyskusja
Opcje Dyskusja – tutaj mamy zasadniczo dwie opcje:
- Zezwól na komentarze – zezwalamy lub nie na komentowanie artykułu
- Zezwalaj na trackbacki i pingbacki – ta opcja w dużym uproszczeniu pozwala na odpowiednią komunikację pomiędzy blogami, stronami gdzie jest podlinkowany nasz artykuł – w skrócie – czy włączyć? – uważam, że tak.
Yoast SEO czyli na koniec znowu to SEO
Po zainstalowaniu wtyczki Yoast SEO (przez administratora strony) pod pisanym przez nas artykułem (wpisem) pojawi się pole obsługujące ta wtyczkę.
Zakładka SEO
Zakładka SEO zawiera miejsce na wpisanie frazy kluczowej, opis meta itp. informacje. Możemy podejrzeć jak informacja będzie wyświetlana w Google w wypadku komórki (urządzenia mobilnego) i jak to będzie wyglądało na ekranie komputera.

Zakładka – Czytelność
To naprawdę świetna opcja. W tym wypadku Yoast dba o czytelność zamieszonego artykułu aby był jak najbardziej przyjazny dla czytelnika, a także aby był uwzględniony jako atrakcyjny i wartościowy przez wyszukiwarki.
W dużym skrócie lepiej by na koniec pisania przed publikacją było tak:

Dużo gorzej jest jak jest tak:

Jak widać na powyższym przykładzie w tym wypadku jest sporo do poprawienia. Po kliknięciu na odnośniki przejdziemy na stronę gdzie jest opisane szczegółowo o co chodzi co powinniśmy zmienić (np co to są słowa łączące wraz z przykładami), jest tylko drobny problem dla … nieznających angielskiego … trzeba to sobie przetłumaczyć w translatorze 😉
Podsumowując
Wszystko to strasznie wygląda jak zamieszczamy pierwszy, drugi czasem trzeci artykuł. Na początku przytłacza ilość opcji – wielu z nich też nie opisałem w swym artykule postarałem się wybrać najważniejsze. Podział na bloki też wydaje się być bez seansu.
Przy kolejnych artykułach możemy się przekonać, że edytor Gutenberg + Yoast SEO to świetne narzędzia. Bardzo ułatwiają pracę nad pisaniem artykułu. Często warto pisać od razu korzystając z tego edytora bezpośrednio online niż korzystać z edytorów w wersji offline potem wklejać artykuł i … poprawiać błędy które w wypadku pracy online byłyby widoczne od razu.